Cu Tudor la film (și la bibliotecă)

Îmi plac foarte mult cărțile și filmele istorice. Îmi place să știu cum au trăit oamenii în alte vremuri, cum gândeau, ce simțeau și cum s-au schimbat lucrurile între timp. De asta citesc cărțile. Îmi place să văd cum se îmbrăcau, să aud cum vorbeau și ce ascultau. De asta mă uit la filme. Frumoasele situații în care există și filmul și cartea mă încântă la culme.

Normal că am și perioade istorice preferate. Și personaje istorice preferate. Am crescut fascinată de istoria Franței. Mi-au plăcut Egiptul și Roma antică. Dar în ultimii ani m-am trezit înconjurată de Tudori. Filme, cărți, documentare – au devenit brusc la modă. (more…)

Read More

Timp liber? Care timp liber?

Una dintre cele mai importante resurse de care dispunem ca oameni este timpul nostru. Iar când ești o persoană care stă la serviciu 9 ore/zi, 5 zile/săptămână, timpul liber este atât de scurt, încât nu știi cum să profiți cât mai mult de orele pe care le ai la dispoziție.

Week-end-ul trece cât ai clipi, două zile libere sunt prea scurte pentru a le împărți între odihnă, (more…)

Read More

“Eșece” în bucătărie

Prima dată când am cumpărat avocado, am crezut că e un fruct care se mănâncă la desert. După masă, l-am curățat și am gustat fiecare din noi câte o felie. Era crud, tare, complet fără gust. Ani de zile nu m-am mai atins de avocado până când am aflat cum se gătește și cum se mănâncă.

***

Am vrut să fac acum câteva săptămâni o budinca de amaranth. Am citit pe net mai multe rețete și un punct comun (more…)

Read More

De ce protecțiile pentru sertare au fost inutile

Din momentul în care Cosmin a devenit mobil și a început să descopere casa, am început să ne facem griji că s-ar putea lovi sau că ar strica lucruri prin casă.

Am urcat tot ce era la îndemâna și înălțimea lui mai sus. L-am pus la joacă pe jos, direct pe covor, ca să nu cadă din pat. Și am cumpărat covoraș de spumă să acoperim și parchetul.

Am încercat să-l punem în pătuțul lui când ieșeam din cameră, dar cum îi displăcea foarte tare să fie constrâns (more…)

Read More

New is always better

Filme care (re)vin

Când scenariștii și studiourile nu au inspirație, intră și ei pe imdb și caută filme vechi. Filme care au avut succes și de care lumea poate a uitat. Sau pe care ar vrea să le revadă cu niște efecte speciale mai bine făcute, sau cu actori mai frumoși sau cu o întorsătură mai modernă. Și uite așa apar remake-urile.

Așa am văzut Planeta maimuțelor sau King Kong sau TRON.

Iar anul ăsta e plin de reinterpretări ale unor povești deja spuse și deja filmate, unele chiar de mai multe ori.

This slideshow requires JavaScript.

Am văzut Cartea Junglei și mi-a plăcut foarte tare, deci o să vreau să văd și celălalt copil adoptat al junglei adus în mileniul III. Tarzan este o poveste cunoscută de toată lumea (more…)

Read More

Scurte istorii

Cosmin bagă lingurița în paharul cu iaurt și apoi o șterge de fotoliu. Mai întâi pe un braț. Apoi pe celălalt. Se mută și la celălalt fotoliu.

Felix se uită la mine, eu mă uit la el și ridic din umeri:

-Măcar se joacă singur…

***

După ce i-am încălzit morcovii, castraveții sau căpșunele, nu am mari speranțe că o să mănânce înghețata. (more…)

Read More

Drumul spre Agnita

Prima ieșire de week-end după ce ne-am cumpărat Pănduța a fost la Sighișoara. Era unul dintre orașele pe care îl admirasem doar în poze și pe care vroiam neapărat să îl vizităm.

Și a fost minunat. Ne-am plimbat prin cetate, am făcut poze, am vizitat muzee și obiective. Ne-am distrat și ne-am relaxat.

relaxed

Dar în toate plimbările noastre, pe jos sau cu mașina, tot ne sărea în ochi un indicator: Agnita – X km. Și după două zile de Agnita în sus, Agnita în jos am devenit curioși. Ce-o fi oare la Agnita, de e chiar așa peste tot? De ce toate drumurile din Sighișoara duc la Agnita?

Și, normal, ca niște proaspăt proprietari de mașină și cu chef de excursii, (more…)

Read More

Cosmin

Ne-am auto-diversificat

A trecut mai bine de un an de când Cosmin a început să guste din mâncarea solidă. După cum vă spuneam aici, noi am ales auto-diversificarea. Adică am lăsat copilul să decidă cât, ce și cum mănâncă. Fără piureuri, fără desene, fără avioane – o masă se desfășoară cât de normal posibil, eu gătesc la fel și pentru noi și pentru el, el apreciază (sau nu) eforturile mele culinare.

Teoria v-am mai povestit-o, acum să vă zic cum a decurs de fapt auto-diversificarea asta.

În primul rând nu l-am obligat sau păcălit niciodată să mănânce. Nu a vrut ceva anume, sau nu îi era foame când îi ofeream eu, sau vroia să se joace în loc să mănânce, (more…)

Read More

Cu și despre jucării

Dacă îți pui mintea, orice aspect al creșterii copilului poate deveni complicat. Și cum sunt o fire îngrijorată din facere, nu au scăpat nici jucăriile din atenția și gândurile mele.

Să îl ajute în dezvoltare și învățare, dar să fie totuși jucării; să nu fie prea simple, dar nici prea complicate pentru vârsta lui; să nu se plictisească repede de ele; să nu fie foarte scumpe, dar nici să nu se descompună după câteva folosiri…

Cosmin se joaca
Cosmin se joaca

Din categoria marilor succesuri este căsuța pentru sortat forme, care l-a ținut ocupat câteva luni. (more…)

Read More