Îmi plac foarte mult cărțile și filmele istorice. Îmi place să știu cum au trăit oamenii în alte vremuri, cum gândeau, ce simțeau și cum s-au schimbat lucrurile între timp. De asta citesc cărțile. Îmi place să văd cum se îmbrăcau, să aud cum vorbeau și ce ascultau. De asta mă uit la filme. Frumoasele situații în care există și filmul și cartea mă încântă la culme.
Normal că am și perioade istorice preferate. Și personaje istorice preferate. Am crescut fascinată de istoria Franței. Mi-au plăcut Egiptul și Roma antică. Dar în ultimii ani m-am trezit înconjurată de Tudori. Filme, cărți, documentare – au devenit brusc la modă. (more…)

