Pilaf de mei și păstăi din grădina bunicii

Când eram mică, ieșeam în grădină la cules de păstăi proaspete împreună cu bunica mea. Păstăile erau mari, galbene și late, și culegeam o găleată aproape plină care să sature pe toată lumea. (Dar v-am mai povestit despre asta și anul trecut, când salivam după păstăile cu usturoi și mămăligă din copilărie.)

Între timp am mai crescut (puțin), mamaia nu mai este, iar rețetarul meu e puțin mai diversificat. Acum grădina bunicii are alte bunici, alți nepoți, și (se pare) altfel de păstăi. Verzi, subțiri și elegante (cum zice mama-soacră) dar cam tot așa de bune când le culegi direct de la sursă.

După un scurt inventar al sertarului cu bunătăți mi-am dat seama că nu am gătit niciodată mei pentru noi. (more…)

Read More

Uța, uța

Parcul de joacă pentru copii din spatele blocului nostru e destul de trist. Avem patru leagăne (două mari și două mici), un tobogan, un balansoar și două bănci (din care una e stricată). Dacă mai pui și grămada de praf, chiștoacele, cojile de semințe și cutiile de bere aruncate pe jos ai imaginea unui parc de cartier de nivel mediu (pentru că totuși leagănele sunt folosibile).

Cât de amărât era el, până acum vreo lună era bun și așa. Doar că, în decurs de o săptămână, două leagăne s-au stricat. Adică le-a dispărut șezutul și au rămas (more…)

Read More

Me before you

Cărți pentru concediu

Vara deja e la jumătate, e timpul de vacanțe și concedii, de stat la soare sau la umbră, la piscină sau la grătar.

Și oriunde ne-am petrece vacanța, chiar și acasă, merităm o carte bună. Să fie relaxantă, să nu ne chinuie prea mult mintea, dar să ne lase totuși cu ceva în urmă.

Istoria iubirii, de Nicole Krauss, urmărește povestea unei cărți misterioase, scrise în urmă cu șaizeci de ani în Polonia. O adolescentă de 14 ani din New York (more…)

Read More

Diverse cu și despre lapte

Curând împlinim doi ani de alăptare. E un subiect drag sufletului meu despre care însă nu am scris prea multe. Pentru că, chiar dacă e ceva natural, este perceput ca un subiect intim și privat.

Dar poate că nu ar trebui să fie așa. La urma urmei vorbim despre mâncarea unui bebeluș, laptele matern. Ceea ce natura (Dumnezeu, o ființă superioară sau extratereștrii) ne-a pus la dispoziție de când e omul om, sau chiar dinainte dacă îl ascultăm pe Darwin.

În acești doi ani am citit și am aflat multe despre alăptare în general, (more…)

Read More

Prima dată la dentist

Dinții bebelușilor dau multe dureri de cap părinților. Dinainte să apară, strică buna dispoziție a familiei cu dureri, plânsete, febră și altele din aceeași categorie. După ce apar, trebuie să ai grijă să fie curați și curățați.

Așadar urmează cumpărat de degetare, periuțe sau pastă de dinți. Și, să nu uităm de factorul extern – medicul dentist, unde medicii britanici recomandă să ajungem cu bebe în jurul vârstei de un an sau cam la șase luni de la primul dinte.

Noi am întârziat puțin (aproape un an mai exact), (more…)

Read More

Filme de văzut o dată

În anii ’90 am văzut la televizor o serie care se chema Povești cu final neașteptat (sau eu așa mi-o amintesc). Te uitai, te uitai, și la sfârșit pam-pam…finalul te lua pe nepregătite. Dar, cel puțin, știai că urmează ceva surprinzător, deci nu erai foarte surprins.

Mai jos urmează o listă de filme care pe mine m-au luat pe nepregătite cu finalul lor. Nu vă speriați, nu urmează spoilere, (more…)

Read More

Gazpacho

Nu vă lăsați păcăliți, vara încă nu s-a terminat. Săptămâna viitoare se pare că se întoarce caniculă și trebuie să ne gândim cum să facem să îl ținem sub control.

Cum în piață e plin sezon de roșii bune și coapte, o supă de roșii pică la țanc. Pentru că e cald și foarte cald, ce-ar fi să testăm ceva rece și să gătim fără să deschidem aragazul (doar frigiderul)? (more…)

Read More

Nu credeam că o să pot

Liniștea a dispărut când am traversat strada. Până atunci erau numai zâmbete, râsete și bună dispoziție…dar cât am traversat 10 metri de stradă, s-a încărcat atmosfera.

Ce-i drept semnele au apărut treptat de mai devreme, dar am refuzat să le văd. Mai întâi că nu mai vrea să meargă cu mine, ci în direcția opusă. Apoi a vrut să stea pe scări, până l-am luat pe sus cu tot cu motocicletă. Apoi nu a mai vrut să meargă pe motocicletă deloc, ci a preferat să mănânce o bucată de pâine.

Nu credeam că o să pot căra motoreta, sticla cu apă și pâinea într-o mână. Și să-l țin pe Cosmin cu mâna cealaltă. (more…)

Read More

Conferință cu Otilia Mantelers

În peregrinările mele pe internet, am întâlnit-o (virtual) și pe Otilia Mantelers. Este mama a trei copii, psiholog, expert în terapie prin joc și instructor Hand in Hand Parenting.

Și din cauză că ideile ei mi se par faine și interesante, și pentru că e unul din puținii traineri de parenting de la noi, când s-a anunțat o conferință ținută de ea la Iași, m-am înscris cu plăcere. De fapt, ne-am înscris pe amândoi, ca să profite și Felix, nu? Așa am ajuns la Stima de sine a copilului tău, organizată în Iași de Parentis.

În mare, la conferință s-a discutat despre ce înseamnă stima de sine, (more…)

Read More