Cosmin obosit

Despre tantrumuri

Ce este un tantrum?

Conform dicționarului, este un acces necontrolat de furie și frustrare, care se întâlnește mai ales la copii mici, în general între 1 și 3 ani. Mai pe românește, datul cu fundul (sau cu capul) de pământ din senin, lovitul celor din jur, țipatul și plânsul fără motiv. Toată lumea a văzut cel puțin un copil trecând prin asta, niște părinți stânjeniți care încearcă să-l potolească, s-au minunat și au dat din cap atotștiutori – ce ți-e și cu copii din ziua de azi…

Să studiem puțin definiția. În primul rând e vorba de un acces necontrolat. Copilul nu vrea să ne facă de râs, nu vrea să ne enerveze, nu are o plăcere în a se da cu capul de parchet. Pur și simplu nu se poate controla. (more…)

Read More

De ce avem nevoie la tăierea moțului

Săptămâna trecută vă povesteam ce trebuie să facem la un botez când suntem nași. Acum să trecem la un alt moment important în tradiția românească pentru a întări legăturile între nași și fini – tăiatul moțului.

Când bebe face un an, îl sărbătorim cu drag și spor, dar mai ales, îl tundem și îl punem să își ghicească viitorul. Cam asta înseamnă pe scurt tăiatul moțului.

Rolul cel mai important la petrecere îl are nașa (vă gândeați că cel mic, nu?!). (more…)

Read More

Început de grădiniță

Când m-am gândit prima oară la articolul de față, vroiam să spun că săptămâna UNU de grădiniță a fost un succes.

Pentru că, oarecum, așa a fost. Cosmin a fost foarte încântat de grădi, îi plac copii, nu a plâns aproape deloc când l-am lăsat dimineața. Deci, de bine, nu?

Între timp am stat acasă cu o otită, dobândită (sau nu, că nu m-am lămurit încă de la ce se face otita) după prima săptămână de grădiniță. Și m-am mai gândit și mi-am dat seama că nu a fost totul chiar roz.

Părțile bune

Cosmin parcă a crescut după doar o săptămână. Clar vrea să fie mai independent, vrea să își pună singur mâncarea în farfurie, să se îmbrace și să se dezbrace singur, să se spele singur pe mâini. Și multe altele care nu îmi vin acum în minte dar care ne chinuie zilnic. (more…)

Read More

De ce avem nevoie la botez

Recent am marcat al treilea botez în rol de nași și am adăugat la colecție și o finuță. Ca la orice botez, am început pregătirile din timp și cum am câștigat și experiență au mers destul de repede.

Să vă povestesc despre lista de cumpărături pentru botez. E destul de cuprinzătoare și e legată de două momente importante – botezul propriu-zis de la biserică și băița de a doua zi de acasă.

La biserică e nevoie de: (more…)

Read More

Mesaj pentru un necunoscut

Dragă omule de pe stradă,

Nu ne cunoaștem, nu suntem prieteni, nici măcar nu am vorbit până acum vreodată. De fapt, singurul contact pe care l-am avut a fost cel mult vizual. Treceam unii pe lângă alții, văzându-ne de plimbarea și de viața noastră.

Până când ai simțit nevoia să acționezi. Nu doar să te uiți cu milă și dezaprobare la mine (more…)

Read More

Poveste cu o ridiche

– A fost odată ca niciodată, că de n-ar fi nu s-ar povesti o babă și-un moșneag, încep eu povestea. Și aveau o căsuță, o curte..

– Maaa, continuă el arătând un cerc mare cu mâna.

– Maaareee…și o grădină…

– Maaaaaa, face el un cerc și mai mare.

– Și mai mare. Și, într-o zi, moșul s-a dus să culeagă niște ridichi din grădină și a găsit o ridiche… (more…)

Read More

La plaja

Concediu de (ne)odihnă

Anul ăsta am decis să facem o aroganță și să mergem în concediu cu mașina. Că n-am mai fost de mult și lui Felix îi era dor de condus.

Așa că, logic, am căutat mai întâi o destinație locală, mai apropiată. După o cercetare intensă de câteva zile, multe e-mailuri trimise și mirări la prețurile super-ultra-wow de la pensiunile și hotelurile românești, am ajuns să ne mutăm cu gândul spre țări străine. Iar am căutat pe net, în stânga și în dreapta, dar până la urma am ajuns la o agenție de turism. Pe scurt, am ales Grecia, Halkidiki, Pefkohori și hotel Anna. Pentru șase nopți cu demi-pensiune am plătit 570 de euro.

Cel mai mult ne speria drumul de la București până la greci, (more…)

Read More

Aventuri de vineri seara

Era deja 10 și ne întorceam dintr-o vizită extenuantă la Carrefour. Toți eram obosiți, Cosmin chiar dăduse în extrema cealaltă ajungând la agitație. Abia urcam pe scări cu sacoșe și copil, mama lui Felix având cheia pregătită. Pac, pac, dă să descuie ușa, se luptă puțin cu ajutorul dat cu forța de cel mic, șiiii…..pac, pac, cheia începe să se învârtă în gol. Încearcă și Felix, învârt și eu, nimic.

Brave

Hmmm, nu e de bine. Vineri seara, ora 10 jumătate, cine ne descuie nouă ușa?! (more…)

Read More

Salata cu cartof dulce si carnati

Salată cu cartof dulce și cârnați

Când ne-am întors duminică de la Ceahlău, am făcut aprovizionarea cu cărniț de la un magazin de pe marginea drumului, între Roman și Iași (undeva înainte de Trei Iazuri). Cârnăciori, costițe și slăninuțe – toate prelucrate și afumate în afumătoarea proprie, la niște prețuri decente, servite de o tânără și de mama ei. Porc, vită, oaie și curcan, chiar și rață afumată am văzut la ele la magazin.

Tot ce am cumpărat a fost bun, nu foarte sărat și bine făcut. (more…)

Read More

Doi

– Câți ani ai?

– Doi…doi…doi!

– Ești mare!

– Nuuuuuu….iiiii (și ne arată cu degetele cât de mic e)

22 august 2014 – parcă a fost ieri. Și totuși dacă mă uit în calendar au trecut deja doi ani.

Doi ani de Cosmin. (more…)

Read More